Ogłoszenia parafialne na IV Niedzielę Wielkiego Postu 2020 r.

W Aktualnościach: 

WIELKI TYDZIEŃ I TRIDUUM PASCHALNE 2020 W DIECEZJI WARSZAWSKO-PRASKIEJ – NORMY LITURGICZNE

UWAGA: Z powodu wprowadzenia ograniczenia osób mogących brać udział we Mszach Świętych do 5, proszę pozostać w domu. Wszystkie Msze będziemy sprawować tak, jak zostały zamówione intencje. Ofiary można przekazać na konto parafii lub po zakończeniu wszelkich ograniczeń.

Wspierajmy się modlitwą, empatią i wrażliwościa na potrzeby (także materialne) bliskich i sąsiadów. Prośmy Matkę Bożą Miłosierdzia o Jej opiekę i wstawiennicto. 

ks. Ireneusz, proboszcz

AKT   ZAWIERZENIA   MATCE   BOŻEJ   ŁASKAWEJ

PATRONCE   WARSZAWY   I   STRAŻNICZCE   POLSKI

Matko Słowa Wcielonego, Pani Łaskawa, miej w opiece Warszawę, jej mieszkańców i całą naszą Ojczyznę!

Strzeż obecności Twojego Syna w sercach wszystkich ochrzczonych, aby pamiętali zawsze o swej godności ludzi odkupionych krwią Chrystusa, wezwanych do ufności Bogu i do służenia z miłością człowiekowi.

Wypraszaj, Maryjo Twojemu ludowi wytrwałość, której potrzebuje, aby mógł pełnić wolę Ojca niebieskiego i dostąpić spełnienia obietnicy zbawienia.

Niech pod Twoją opieką ziarno świętości, tak bogato posiane na polskiej ziemi, stale się rozwija ożywiane łaską Ducha Świętego i wydaje obfite owoce w kolejnych pokoleniach. Amen

Jan Paweł II
Warszawa, 13 czerwca 1999 roku

Diecezja Warszawsko-Praska

Komunikat Biskupa Warszawsko-Praskiego Romualda Kamińskiego

Warszawa, 24 marca 2020 roku

KOMUNIKAT

W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych zasad bezpieczeństwa zarządzam, co następuje:

1. Wydarzenia o charakterze religijnym podlegają szczególnym ograniczeniom: We Mszy Świętej lub innym obrzędzie religijnym nie może uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. Zrozumiała jest trudność z jaką spotkają się duszpasterze odpowiedzialni za wypełnienie tych zarządzeń. Zalecam zatem, aby Msze Święte były sprawowane bez udziału wiernych. Wyjątkiem może być uczestnictwo osób zamawiających intencję danej Mszy Świętej (max 5 osób), po wcześniejszej konsultacji z duszpasterzem. Te same normy odnoszą się do Mszy Świętej pogrzebowej, z uwzględnieniem dodatkowej posługi zakładu pogrzebowego. Jeżeli okoliczności za tym przemawiają, to za zgodą rodziny można rozważyć ograniczenie pogrzebu do stacji przy grobie, a Mszę Świętą w intencji zmarłego odprawić w późniejszym terminie.

2. Ważną sprawą pozostaje sprawowanie sakramentu pokuty i adoracja Najświętszego Sakramentu. Duszpasterze poinformują wiernych o godzinach i zasadach odbywania spowiedzi. Ułatwieniem może być umówienie się drogą telefoniczną lub mailową na spowiedź, by uniknąć nadmiernej liczby osób.

UWAGA: Konfesjonał, używany jak dotychczas, w obecnym stanie epidemii powinien być dezynfekowany po każdym penitencie. Zważywszy na to, że wymóg ten może okazać się zbyt trudny, dlatego zalecane jest korzystanie z miejsc bardziej otwartych (kaplicy, salki, ławek wewnątrz lub na zewnątrz świątyni, itp.), z zachowaniem wszystkich innych zaleceń.

Doceniając wartość modlitwy osobistej, a zwłaszcza adoracyjnej, należy zadbać, by liczba osób w miejscu modlitwy nie przekroczyła 5 osób.

3. Zachęcam kapłanów do wytężonej troski duszpasterskiej powierzonych sobie wiernych. Przypominam, że nie można odwiedzać osób przebywających na kwarantannie domowej.

4. Komunikat dotyczący norm liturgicznych Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego będzie opublikowany w najbliższy piątek.

5. Planowanie i organizowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej dzieci klas trzecich będzie uzależnione od aktualnej sytuacji epidemicznej oraz wytycznych władz państwowych i kościelnych.

6. Dziękuję kapłanom za dotychczasową oddaną posługę duszpasterską, wiernym za dojrzałe i odpowiedzialne stosowanie się do zarządzeń. Zachęcam do uczestnictwach w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu. Proszę, by nie ustawać w modlitwach indywidualnych i rodzinnych.

Ogarniam wszystkich modlitwą i błogosławię oraz zawierzam orędownictwu Matki Bożej Zwycięskiej – Patronki Diecezji.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Bp Romuald Kamiński zachęca do modlitwy w łączności z Ojcem Świętym, 24 marca 2020 roku

Wielebni Duszpasterze
Czcigodni Diecezjanie!

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka zapraszam do modlitwy w duchowej łączności z Ojcem Świętym i całym Kościołem jutro 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 12.

Proszę Kapłanów o zmówienie o tej porze modlitw „Ojcze Nasz” i „Anioł Pański” w każdej świątyni naszej Diecezji w intencji ustania epidemii, za chorych, za służby medyczne oraz za zmarłych. Niech naszej modlitwie towarzyszy uroczyste bicie dzwonów kościelnych. Zachęcam wszystkich Wiernych do przyłączenia się do tej inicjatywy w Waszych domach. Na prośbę kardynała Angelo Bagnasco przewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) polecamy tego dnia odmówić również załączoną poniżej modlitwę.

Z modlitwą i błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

„Boże Ojcze, Stwórco świata, wszechmogący i miłosierny, który z miłości do nas posłałeś na świat swojego Syna jako lekarza dusz i ciał, spójrz na swoje dzieci, które w tym trudnym momencie niepewności i lęku w wielu regionach Europy i świata, zwracają się do Ciebie szukając siły, zbawienia i pocieszenia.

Uwolnij nas od chorób i strachu, ulecz naszych chorych, pociesz ich rodziny, daj mądrość rządzącym, energię i siłę lekarzom, pielęgniarkom i wolontariuszom, życie wieczne zmarłym.

Nie opuszczaj nas w chwili próby, ale uwolnij nas od wszelkiego zła. O to Cię prosimy, który z Synem i Duchem Świętym żyjesz i królujesz na wieki. Amen.

Maryjo, Uzdrowicielko chorych i Matko nadziei, módl się za nami!”

Komunikat Biskupa Warszawsko-Praskiego

21 marca 2020 roku

KOMUNIKAT

Warszawa, 21 marca 2020 roku

Nawiązując do wcześniejszych komunikatów oraz aktualnych zaleceń Rządu RP przypominamy o konieczności bezwzględnego ograniczenia wszelkich kontaktów z innymi osobami i pozostania w domu, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii.

W związku z trwającym stanem epidemii w naszym kraju zarządzam co następuje:

1. Przedłużam do odwołania dyspensę udzieloną dnia 12 marca 2020 roku od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej i gorąco zachęcam do udziału w liturgiach transmitowanych w środkach społecznego przekazu.

2. Przypominam, że w nabożeństwach nie może brać udziału więcej niż 50 osób (w tym pierwszeństwo mają osoby, które zamówiły intencję danej Mszy Świętej).

3. Należy unikać wszelkich nadużyć związanych z sakramentem pojednania, a szczególnie:

a) Nie wolno w sposób nieuprawniony korzystać z rozgrzeszenia ogólnego,

b) Nie jest możliwa spowiedź przez środki komunikacji elektronicznej (telefon, komunikator internetowy itp.),

c) Chociaż właściwym miejscem spowiedzi jest konfesjonał, to w obecnej sytuacji spowiedź może odbywać się poza konfesjonałem (w kościele, kaplicy, zakrystii, w salce parafialnej lub innym godnym miejscu, pozwalającym zachować prywatność i bezpieczeństwo zdrowia).

4. Zachęcam duszpasterzy do udzielania Komunii Świętej na rękę, pamiętając jednak, że nikomu nie możemy nakazywać przyjęcia Ciała Pańskiego w taki sposób.

Dziękuję za odpowiedzialne podejście do zaleceń służb państwowych, dzięki czemu wyrażamy troskę o nasze zdrowie i odpowiedzialność za życie innych.

Moją modlitwą ogarniam Osoby dotknięte epidemią, całą służbę zdrowia, wszystkich troszczących się o zdrowie obywateli i zawierzam wszystkich opiece Matki Bożej Zwycięskiej.

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

CZWARTA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

22 marca 2020

Dzisiejsza – czwarta niedziela Wielkiego Postu – nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Widzimy to nawet w zmianie postnego fioletu na różowy kolor szat liturgicznych. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

Zgodnie z Dekretem biskupa diecezjalnego z dnia 13 marca 2020 roku do odwołania zawieszamy wszystkie nabożeństwa i spotkania grup formacyjnych w naszej parafii. W niedziele i dni powszednie Msze Święte są odprawiane zgodnie z harmonogramem. Zapraszamy na nie rodziny, które zamawiały intencje.

Przypominamy, że w naszej świątyni można skorzystać z Sakramentu Pokuty i Pojednania (spowiedź) w czasie każdej sprawowanej Eucharystii.

We wtorek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

W środę, 25 marca uroczystości Zwiastowania Pańskiego – w tę uroczystość celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży wcielił się w łono Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas spod panowania grzechu i zła.

Po Mszy Świętej o godz. 17.00 ponowimy Akt zawierzenia naszej diecezji Miłosierdziu Bożemu z racji 28 rocznicy erygowania diecezji.

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Pamiętajmy tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione.

W następną niedzielę (29 III) powinno być spotkanie Rodziców i dzieci komunijnych. Tego spotkania NIE BĘDZIE! Planuję takie spotkanie (jak Pan Bóg pozwoli) w niedzielę 26 kwietnia br.

W przyszłą niedzielę (29 III) przestawiamy czas z zimowego na letni – dodajemy 1 godzinę czyli krócej śpimy.

Wszystkim Solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów!

Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Idziemy, Gość Niedzielny (wydanie na stronie www), Niedziela.

Dziękuję za wszystkie ofiary, jakie składacie na potrzeby Parafii.

Dziękujemy (kapłani) za wszelakie dobro, jakie od Was doświadczamy i prosimy o Wasze wsparcie, także modlitewne w naszym kapłańskim posługiwaniu dla Was. Prośmy Dobrego Boga o łaskę pokoju dla całego świata. Przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia wypraszajmy potrzebne łaski dla chorych, będących w kwarantannie i o zachowanie zdrowych od doświadczenia pandemią koronawirusa.

Apel biskupa Romualda Kamińskiego

20 marca 2020 roku

Wielebni Duszpasterze Diecezji Warszawsko-Praskiej,
Czcigodni Diecezjanie!

Na różne sposoby staramy się w obecnej sytuacji przeżywać czas Wielkiego Postu. Są podejmowane – poprzez wspólnoty parafialne, grupy modlitewne, formacyjne i inne organizacje parafialne – bardzo intensywne modlitwy i inne działania, mające nas uchronić przed chorobą.

Wchodzimy teraz w czas bezpośredniego przygotowania się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ponieważ nie możemy korzystać w pełni z normalnych form uczestnictwa w liturgiach, dlatego potrzebne jest zagospodarowanie – szczególnie tych najbliższych dwóch tygodni – w sposób, na jaki pozwalają warunki i co w naszym działaniu jest najpilniejsze.

Niewątpliwie ważną rzeczą jest zapewnienie wiernym możliwości korzystania z sakramentu pokuty. Niedostępnych jest wiele innych form duszpasterskiego posługiwania, dlatego bardzo proszę kapłanów o umożliwienie skorzystania ze spowiedzi. Chodzi tutaj szczególnie o przygotowanie takich miejsc i stworzenie takich warunków, aby obie strony – penitent i szafarz – mogli czuć się bezpiecznie.

Zwracam się do Duszpasterzy i wszystkich Diecezjan, abyśmy zadbali także o wszystkich potrzebujących. Już dzisiaj mogę zaświadczyć, ze wiele parafii stanęło na wysokości zadania i uruchomiło bardzo skuteczne formy wzajemnej pomocy. Rzecz jasna, że na pierwszym miejscu takiego wsparcia potrzebować będą ludzie starsi, chorzy, a także rodziny będące w nie najlepszej kondycji materialnej.

Nie wszystkie działania można określić w zarządzeniach, czy nawet dekretach. Zachęcam do wzajemnej wymiany, bogatych już w tym czasie, doświadczeń poszczególnych duszpasterzy i diecezjan.

Wspierajmy się wzajemnie w trudnych chwilach naszej codzienności.

Otaczam wszystkich modlitwą i błogosławię

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski

Warszawa, 16 marca 2020 roku

Wielebni Duszpasterze,
Czcigodni Diecezjanie!

Dane nam jest od jakiegoś czasu przeżywać bardzo trudne chwile w związku z ogólnoświatowym zagrożeniem epidemicznym. Zaczynamy to naprawdę rozumieć i coraz bardziej szanujemy wszelkie roztropne rozporządzenia tak ze strony władz świeckich, jak i kościelnych. Dowodem tego była ostatnia niedziela i bardzo odpowiedzialne zachowanie się całej naszej społeczności.

Pozwólcie Najmilsi, że z głębi serca podziękuję Duszpasterzom i całej naszej Wspólnocie diecezjalnej za zrozumienie sytuacji i podjęcie różnorakich wysiłków zmierzających do zwycięskiego wyjścia z zagrożenia epidemicznego. Szczególne podziękowania kieruję do całej służby medycznej.

Dziękuję Duszpasterzom, osobom życia konsekrowanego i każdemu z Was, Czcigodni Diecezjanie, iż podejmujecie modlitwę dla wyproszenia potrzebnych łask. Tej modlitwy, a także służby wobec bliźnich bardzo nam dzisiaj potrzeba. Powinno nam także zależeć na zmianie stylu naszego życia, aby było prawdziwym świadectwem życia chrześcijańskiego.

Przed nami kolejne dni zmagań z trudnościami, jakie wynikają z zaistniałej epidemii. Proszę o trwanie na modlitwie i korzystanie z bardzo bogatej oferty duchowej przekazywanej przez media ogólnopolskie i nasze diecezjalne. Szczególnie zachęcam do godnego uczestnictwa we Mszach Świętych transmitowanych w środkach społecznego przekazu.

Duszpasterzy zachęcam, aby zachowując wszelkie środki ostrożności, umożliwiali Wiernym dostęp do adoracji Najświętszego Sakramentu i korzystanie z sakramentu pokuty.

Wspierajmy siebie nawzajem, pamiętając także o tych, na których szczególnie spoczywa wielki ciężar odpowiedzialności za nasze zdrowie i bezpieczeństwo Ojczyzny.

Z modlitwą i błogosławieństwem

+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski