Apel biskupa Romualda Kamińskiego
20 marca 2020 roku
Wielebni Duszpasterze Diecezji Warszawsko-Praskiej,
Czcigodni Diecezjanie!
Na różne sposoby staramy się w obecnej sytuacji przeżywać czas Wielkiego Postu. Są podejmowane – poprzez wspólnoty parafialne, grupy modlitewne, formacyjne i inne organizacje parafialne – bardzo intensywne modlitwy i inne działania, mające nas uchronić przed chorobą.
Wchodzimy teraz w czas bezpośredniego przygotowania się do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Ponieważ nie możemy korzystać w pełni z normalnych form uczestnictwa w liturgiach, dlatego potrzebne jest zagospodarowanie – szczególnie tych najbliższych dwóch tygodni – w sposób, na jaki pozwalają warunki i co w naszym działaniu jest najpilniejsze.
Niewątpliwie ważną rzeczą jest zapewnienie wiernym możliwości korzystania z sakramentu pokuty. Niedostępnych jest wiele innych form duszpasterskiego posługiwania, dlatego bardzo proszę kapłanów o umożliwienie skorzystania ze spowiedzi. Chodzi tutaj szczególnie o przygotowanie takich miejsc i stworzenie takich warunków, aby obie strony – penitent i szafarz – mogli czuć się bezpiecznie.
Zwracam się do Duszpasterzy i wszystkich Diecezjan, abyśmy zadbali także o wszystkich potrzebujących. Już dzisiaj mogę zaświadczyć, ze wiele parafii stanęło na wysokości zadania i uruchomiło bardzo skuteczne formy wzajemnej pomocy. Rzecz jasna, że na pierwszym miejscu takiego wsparcia potrzebować będą ludzie starsi, chorzy, a także rodziny będące w nie najlepszej kondycji materialnej.
Nie wszystkie działania można określić w zarządzeniach, czy nawet dekretach. Zachęcam do wzajemnej wymiany, bogatych już w tym czasie, doświadczeń poszczególnych duszpasterzy i diecezjan.
Wspierajmy się wzajemnie w trudnych chwilach naszej codzienności.
Otaczam wszystkich modlitwą i błogosławię
+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski
Warszawa, 16 marca 2020 roku
Wielebni Duszpasterze,
Czcigodni Diecezjanie!
Dane nam jest od jakiegoś czasu przeżywać bardzo trudne chwile w związku z ogólnoświatowym zagrożeniem epidemicznym. Zaczynamy to naprawdę rozumieć i coraz bardziej szanujemy wszelkie roztropne rozporządzenia tak ze strony władz świeckich, jak i kościelnych. Dowodem tego była ostatnia niedziela i bardzo odpowiedzialne zachowanie się całej naszej społeczności.
Pozwólcie Najmilsi, że z głębi serca podziękuję Duszpasterzom i całej naszej Wspólnocie diecezjalnej za zrozumienie sytuacji i podjęcie różnorakich wysiłków zmierzających do zwycięskiego wyjścia z zagrożenia epidemicznego. Szczególne podziękowania kieruję do całej służby medycznej.
Dziękuję Duszpasterzom, osobom życia konsekrowanego i każdemu z Was, Czcigodni Diecezjanie, iż podejmujecie modlitwę dla wyproszenia potrzebnych łask. Tej modlitwy, a także służby wobec bliźnich bardzo nam dzisiaj potrzeba. Powinno nam także zależeć na zmianie stylu naszego życia, aby było prawdziwym świadectwem życia chrześcijańskiego.
Przed nami kolejne dni zmagań z trudnościami, jakie wynikają z zaistniałej epidemii. Proszę o trwanie na modlitwie i korzystanie z bardzo bogatej oferty duchowej przekazywanej przez media ogólnopolskie i nasze diecezjalne. Szczególnie zachęcam do godnego uczestnictwa we Mszach Świętych transmitowanych w środkach społecznego przekazu.
Duszpasterzy zachęcam, aby zachowując wszelkie środki ostrożności, umożliwiali Wiernym dostęp do adoracji Najświętszego Sakramentu i korzystanie z sakramentu pokuty.
Wspierajmy siebie nawzajem, pamiętając także o tych, na których szczególnie spoczywa wielki ciężar odpowiedzialności za nasze zdrowie i bezpieczeństwo Ojczyzny.
Z modlitwą i błogosławieństwem
+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
15 marca 2020
Zgodnie z Dekretem biskupa diecezjalnego z dnia 13 marca 2020 roku (całość w gablocie i na stronie internetowej – poniżej) do odwołania zawieszamy wszystkie nabożeństwa i spotkania grup formacyjnych w naszej parafii. W niedziele i dni powszednie Msze Święte zgodnie z planem; zapraszamy rodziny, które zamówiły intencje. Prosimy o przyjmowanie Komunii Świętej „na rękę” – zalecenie Konferencji Episkopatu Polski i naszego Ordynariusza.
Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w Boże miłosierdzie. Nawrócenie ma się dokonać przede wszystkim w naszym sercu (wybór, wola, postawa).
W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętych tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także w każdy wtorek szczególnie jemu poświęcony. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.
Każdy, kto chciałby wziąć udział w uroczystościach beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego 7 czerwca 2020 roku, pl. Piłsudskiego w Warszawie, już dziś powinien zgłosić się do proboszcza parafii, w której mieszka. Dziś ostateczny termin zapisów.
Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Idziemy, Gość Niedzielny, Niedziela.
Centrum Medyczne Badań Profilaktycznych i przesiewowych zaprasza na PŁATNE badania w dniu 18 marca br w dwóch miejscach. Szczegóły na plakacie.
Dziękuję za wszystkie ofiary, jakie składacie na potrzeby Parafii.
Dziękujemy (kapłani) za wszelakie dobro, jakie od Was doświadczamy i prosimy o Wasze wsparcie, także modlitewne w naszym kapłańskim posługiwaniu dla Was. Prośmy Dobrego Boga o łaskę pokoju dla całego świata.
Dekret Biskupa Warszawsko-Praskiego po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego
13 marca 2020 roku
DEKRET
Z powodu wprowadzenia w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego jesteśmy w tym wyjątkowym czasie zobligowani do dostosowania naszego życia religijnego do zaleceń władz świeckich. Wprowadzone regulacje prawne mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa poprzez ograniczenie kontaktów między obywatelami.
Nawiązując do wcześniejszych komunikatów oraz udzielonej już dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i zachęcając do osobistych i rodzinnych form życia duchowego, niniejszym dekretem wprowadzam w życie następujące postanowienia:
1. Zawieszam wspólnie celebrowane nabożeństwa (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego i inne), a uwzględniając ich bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.
2. Zawieszam spotkania formacyjne, kursy (np. przedmałżeńskie), wszelkie formy rekolekcji, pielgrzymki, sakrament bierzmowania udzielany w Bazylice Katedralnej oraz wszelkie inne zgromadzenia o charakterze formacyjnym lub pozaliturgicznym.
3. Ograniczam możliwość uczestnictwa wiernych we Mszach św. (niedzielnych, obrzędowych, w dni powszednie) do osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, do najbliższej rodziny. We wszystkich Mszach, wraz z duchowieństwem parafialnym, posługującymi w liturgii i uczestnikami może brać udział maksymalnie 50 osób.
4. Jeśli w parafii jest prowadzona w ciągu dnia adoracja Najświętszego Sakramentu, obowiązkiem proboszcza jest zorganizowanie jej w taki sposób, aby jednocześnie w kościele nie przebywało więcej niż dopuszczalna przez prawo państwowe liczba osób (maksymalnie 50).
5. Udział wiernych w Mszach św. w kaplicach prywatnych, półpublicznych i publicznych mieszczących się w domach zakonnych, wspólnot kościelnych etc. oraz w zakładach opieki, opiekuńczo-leczniczych, szpitalach etc. zostaje ograniczony wyłącznie do mieszkańców lub pracowników. Zabraniam udziału w tych celebracjach członkom służby liturgicznej oraz jakichkolwiek innych osób nie będących mieszkańcami, pracownikami lub podopiecznymi placówek. W wypadku gdyby liczba osób uprawnionych do udziału we Mszy św. lub nabożeństwie wynikającym z konstytucji zakonnych była większa niż dopuszczona prawem liczba 50 osób, zarządzam, aby zorganizować taką liczbę celebracji, by zachowane zostały przepisy prawa państwowego.
6. Zachęcam, aby w trakcie adoracji Najświętszego Sakramentu kapłani sprawowali sakrament pokuty i zobowiązuję proboszczów do przestrzegania norm dotyczących liczby zgromadzonych w kościele osób. Jeżeli przemawiają za tym okoliczności funkcjonowania parafii, polecam zorganizowanie odpowiednich służb parafialnych odpowiadających za zachowanie norm prawnych dotyczących liczby wiernych zgromadzonych w kościele. Takim służbom należy zapewnić odpowiednie środki ochronne.
7. Zalecam, aby osoby konsekrowane i duchowni (w kościołach, bez udziału wiernych świeckich) oraz świeccy (we własnych domach), zgodnie z komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13.03.2020 r., każdego dnia, o godzinie 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych oraz tych, którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia.
8. Przypominam, że Msze św. transmitowane przez środki masowego przekazu oraz inne modlitwy dają możliwość duchowego przeżywania tajemnic wiary, które w tych nadzwyczajnych okolicznościach mogą być nieocenione dla dobra duszy i społeczeństwa. Jednocześnie formy te wymagają zachowania odpowiedniego sposobu uczestnictwa. Wyrażam wdzięczność mediom ogólnopolskim, diecezjalnym oraz parafialnym za to, że stwarzają szeroką ofertę duchowego przeżycia poprzez transmisje telewizyjne, radiowe oraz internetowe.
9. Zarządzenie powyższe obowiązuje od chwili ogłoszenia do odwołania. Zobowiązuję do śledzenia stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Warszawsko-Praskiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.
10. Przypominam wszystkim, których obowiązuje wprowadzenie w życie powyższego dekretu, że, uwzględniając powagę sytuacji oraz naszą odpowiedzialność za wiernych, zgodnie z kan. 273 i 274 par. 2, osoby te powinny zrealizować wprowadzone zarządzenia bezwarunkowo, ze świadomością konsekwencji wynikających z prawa świeckiego i kościelnego.
Czcigodni duszpasterze i wspólnoto diecezjalna! Z całego serca proszę o zrozumienie tych rozporządzeń wynikających z naprawdę wyjątkowej sytuacji w naszym kraju i na całym świecie. Nasze pokolenia, nigdy nie spotkały się z takim doświadczeniem. Stąd też trudno nam jest nieraz zrozumieć różne uwarunkowania, jakim podlegamy. Pragnijmy, aby mimo wielu zewnętrznych ograniczeń umacniała się w nas potrzeba całkowitego zaufania Opatrzności Bożej.
Módlmy się, aby Bóg raczył oddalić od nas wszelkie choroby i nieszczęścia.
Matko Boża Zwycięska, Módl się za nami!
+ Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski
Warszawa, dnia 13 marca 2020 r.