Przeżywamy radość z narodzenia Pańskiego, choć to już druga niedziela po Świętach Bożego Narodzenia.
W dzisiejszą niedzielę w ramach obchodów w Kościele powszechnym Roku Jubileuszowego 2025 zostaną uroczyście otwarte Drzwi Święte Bazyliki Świętego Pawła za Murami. To już czwarta bazylika w Rzymie, w której dokonano takiego uroczystego otwarcia Drzwi Świętych, aby zachęcić wiernych do pielgrzymowania do kościołów Rzymu oraz innych wyznaczonych również w diecezjach miejsc świętych i czerpania łaski odpustu, jaki w tym wyjątkowym świętym czasie można uzyskać.
Przypominam, że dziś – w czasie i po Eucharystii o godz. 13.15 odbędzie się spotkanie formacyjne dla rodziców i dzieci z klas III SP.
Jutro (6 I) przypada UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO, w naszej tradycji zwana świętem Trzech Króli. Przypomina, że Syn Boży przyszedł do ludzi wszystkich narodów, ras i języków. Tego dnia w kościele pobłogosławimy kadzidło i kredę, którą – zgodnie z dawnym polskim zwyczajem – na drzwiach naszych domów kreślimy pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu: Kacpra, Melchiora i Baltazara, dodając cyfry roku Pańskiego. Ten zapis tłumaczymy też jako prośbę, aby Chrystus pobłogosławił nasz dom: Christus mansionem benedicat (C + M + B). Takie oznakowanie drzwi naszych domów stanowi świadectwo wiary wobec naszych braci i sióstr.
Zapraszamy dzieci w koronach na głowach, by uroczyście weszły do świątyni rozpoczynając Mszę Świętą o godz. 12.00.
Zapraszamy (jutro) na wspólne kolędowanie w czasie i po Mszy Świętej o godz. 18.00.
W uroczystość Objawienia Pańskiego obchodzimy Dzień Pomocy Misjom i Misyjny Dzień Dzieci. Ofiary składane na tacę będą przeznaczone na potrzeby misjonarzy i misji.
W poniedziałek spotkanie osób z grupy młodzieżowej o godz. 16.30.
Młodzież przed bierzmowaniem będzie spotykać się 12 i 26 stycznia (godz. 16.30).
W piątek (10 I) Pan Mieczysław zaprasza na pierwsze spotkanie zainteresowanych wspólnym śpiewaniem w chórze parafialnym o godz. 19.00 w sali na piętrze Domu katechetycznego.
W przyszłą niedzielę będziemy obchodzić święto Chrztu Pańskiego, które kończy liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego.
Wszystkim Solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów!
Plan Wizyty duszpasterskiej w Waszych domach jest wywieszony w gablotach i NA STRONIE INTERNETOWEJ. Do początku lutego kancelaria parafialne jest czynna od poniedziałku do czwartku od 16 do 16.50, a w sobotę od 8.00 do 8.50. Za utrudnienia przepraszamy.
W imieniu wszystkich organizatorów, Pan Prezydent Miasta Legionowo, serdecznie zaprasza do udziału w Legionowskim Orszaku Trzech Króli. Początek o godz. 10.00 na targowisku „Mój Rynek”. Podczas przemarszu ulicami miasta jasełka przedstawi młodzież z parafii pw. św. Jana Kantego. Po mszy świętej o godzinie 11.30 na dzieci czekać będą słodkie upominki.
Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.
Dziękuję (proboszcz) za wszystkie ofiary, jakie składacie na potrzeby Parafii.
Dziękujemy (kapłani) za wszelakie dobro, jakiego doświadczamy; prosimy o wsparcie, także modlitewne w naszym posługiwaniu dla Was.
Komunikat Prezydium KEP wobec zmian wprowadzanych przez MEN w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych
W ostatnich miesiącach jesteśmy świadkami zakrojonego na szeroką skalę procesu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w organizacji lekcji religii w szkołach publicznych. Z tak dużymi zmianami mamy do czynienia po raz pierwszy od 1989 roku. Zarówno te, które zostały przyjęte od września 2024 roku, jak i zapowiadane na wrzesień 2025 roku, nie tylko w sposób jednoznaczny stoją w sprzeczności z przepisami wyższego rzędu, ale przede wszystkim są krzywdzące i dyskryminujące dla wielu uczniów i nauczycieli religii. Zmiany te godzą również w prawa rodziców i opiekunów do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (art. 53).
W opinii znacznej części rodziców i nauczycieli religii, co zostało wyrażone m.in. przez różne formy protestów i petycji ze strony środowisk wychowawczych, wprowadzone od września 2024 roku rozporządzeniem Ministra Edukacji zmiany dotyczące nie wliczania oceny z lekcji religii do średniej ocen oraz łączenia klas dzieci i młodzieży w różnym wieku edukacyjnym w większe grupy, i to wyłącznie na zajęciach z religii, są szkodliwe z punktu widzenia wychowawczego. Uczniowie powinni bowiem mieć zapewniony dostęp do programu nauczania opartego na treściach adekwatnych do poziomu ich rozwoju oraz zdolności percepcyjnych i poznawczych w danym wieku. Ponadto zmiany te pozbawiają uczniów motywacji do uczestnictwa i angażowania się w lekcje religii. Trzeba w tym miejscu także podkreślić, że wspomniane zmiany zostały wprowadzone w życie bez wymaganego przez Ustawę o systemie oświaty „porozumienia z władzami Kościoła Katolickiego i Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz innych kościołów i związków wyznaniowych” (art. 12 ust. 2), co potwierdził Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 27 listopada 2024 roku.
Podobnie ma się rzecz z dalszymi zapowiadanymi przez MEN zmianami. Dotyczą one redukcji wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakazu organizowania lekcji religii przed lub po zajęciach szkolnych. Są one dyskryminujące, gdyż będą w sposób znaczący ograniczać prawo do dostępu do lekcji religii dla uczniów, których rodzice, lub oni sami, będą sobie tego życzyć. Nie uwzględniono również wprowadzenia okresów ochronnych dla nauczycieli religii. Wprowadzenie w życie tych rozwiązań również będzie bezprawne, gdyż nie osiągnięto w tym temacie wymaganego porozumienia ze stroną kościelną. Wprowadzane zmiany mogą w konsekwencji prowadzić do całkowitego wyeliminowania nauczania religii w polskich szkołach publicznych.
Podejmowane przez stronę kościelną rozmowy z Rządem RP nie doprowadziły do porozumienia. Kompromisowa propozycja strony kościelnej, polegająca na wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, została przez stronę rządową odrzucona. Podobnie jeśli chodzi o rozłożenie na kilka lat stopniowej redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy poszanowaniu praw pracowniczych nauczycieli religii. Wobec takich działań MEN i braku woli porozumienia w sprawie kluczowej dla edukacji i wychowania polskich dzieci i młodzieży do wartości, wyrażamy stanowczy sprzeciw.
Przypominamy, że nauczanie religii w szkole uznawane jest za standard w zdecydowanej większości państw europejskich, jest także jednym z symboli przemian wolnościowych w Polsce po 1989 roku. Dlatego też Kościół będzie podejmował dalsze stosowne kroki prawne mające na celu powstrzymanie wprowadzanych zmian.
Zachęcamy i prosimy rodziców oraz organizacje społeczne o zaangażowanie się w obronę uniwersalnych wartości i praw osób wierzących, które powinny być respektowane zawsze, niezależnie od politycznego kontekstu. Rodzicom, wychowawcom, nauczycielom religii, katechetom oraz wszystkim zatroskanym o pełny i harmonijny rozwój dzieci i młodzieży, udzielamy pasterskiego błogosławieństwa.