OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
DWUDZIESTA DZIEWIĄTA NIEDZIELA ZWYKŁA
18 października 2020
Zapraszamy parafian (MASECZKI!!!) do uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej!
Dyspensa, udzielona przez biskupa ordynariusza naszej Diecezji od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej, udzielona 12.03 br, do odwołania jest dana:
* osobom chorym lub mającym objawy infekcji;
* wszystkim wiernym, którzy czują obawę przed zarażeniem.
Wiernych, którzy skorzystają z dyspensy zachęcam do łączności duchowej ze wspólnotą poprzez transmisje w środkach społecznego przekazu – zachęca ks. Biskup.
Godzina Miłosierdzia w piątki o godz. 15.00 (Droga Krzyżowa i Eucharystia, a po Adoracja Pana Jezusa w monstrancji, do czego bardzo zachęcam).
Uprzejmie proszę, by nie robić z naszego kościoła śmietnika – np. chusteczki higieniczne, gumy do żucia można zabierać ze sobą, a nie zrzucać pod ławki!
Od soboty (17.10.br) jesteśmy w tzw. „strefie czerwonej” – 1 osoba na 7 m², co w naszej parafii oznacza 98 osób w świątyni (w „strefie żółtej” 1 osoba na 4 m², co daje 171 osób). Od soboty będziemy spowiadać w kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej (dekret ks. Biskupa).
Dzisiejsza niedziela w całym Kościele poświęcona jest sprawie misji. Rozpoczyna się Tydzień Misyjny. Modlimy się w intencji misji i misjonarzy zakonnych i świeckich. Prosimy Boga, aby mogli oni skutecznie wypełniać swoje powołanie i nieść Ewangelię ludom i narodom, które wiarę zagubiły albo dotąd Boga nie poznały. Wielkie dzieło misyjne wspieramy na różne sposoby, dzisiaj także składając ofiary na tacę.
Każdy chrześcijanin na mocy sakramentu chrztu powołany jest do bezpośredniego zaangażowania się na rzecz głoszenia Ewangelii. Mamy być światłem dla całej ludzkości w pielgrzymce wiary.
W kalendarzu liturgicznym w dniu 18 X przypada (wyparte przez dzisiejszą niedzielę) święto Św. Łukasza Ewangelisty. Jest to dzień modlitw za pracowników służby zdrowia. Pamiętajmy o nich w naszej modlitwie.
Matka Boża w swych objawieniach wskazuje na różaniec jako mistyczną broń i narzędzie Bożych zwycięstw. Zachęcamy i zapraszamy do udziału w codziennej Mszy Świętej o godz. 17.00, po nabożeństwie różańcowe. Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia odprawiamy po Mszy Świętej o godz. 18.00.!
W czwartek, 22 X przypada liturgiczne wsp. Św. Jana Pawła II, a także 72 rocz. śmierci sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski w latach 1926-1948. Wg najnowszych badań został zamordowany przez służby ówczesnej władzy. Jego wielką troską był naród i Kościół nie tylko w Ojczyźnie, ale także rodacy na emigracji, w tym celu (opieka nad Polonią) powołał zgromadzenie zakonne: Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej.
W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:
* poniedziałek – wsp. bł. Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika;
* wtorek – wsp. św. Jana Kantego (1390-1473), prezbitera, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, znanego z niezwykłej pracowitości i wielkiego miłosierdzia;
* czwartek – wsp. św. Jana Pawła II (1920-2005), papieża Polaka, wielkiego nauczyciela wiary i bezgranicznego zawierzenia Chrystusowi i Jego Najświętszej Matce.
Wszystkim Solenizantom składam najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów!
Zachęcam do czytania prasy katolickiej: Idziemy, Gość Niedzielny, Niedziela.
W czwartek, po Mszy Św. o godz. 18 wspólna modlitwa mężczyzn w intencji żon i rodzin.
Przyjmujemy Imiona i Nazwiska zmarłych, za których modlimy się w rocznych Wypominkach (Msza Święta – Modlitwa powszechna).
Starosta Legionowski zaprasza mieszkańców powiatu do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych raka piersi, gruczołu krokowego, jelita grubego. Szczegóły na plakatach i na stronie: www.powiat-legionowski.pl
Dziękuję za wszystkie ofiary, jakie składacie na potrzeby Parafii, na tacę ale także na konto parafii – za każdą ofiarę dziękuję.
Dziękujemy (kapłani) za wszelakie dobro, jakiego doświadczamy; prosimy o wsparcie, także modlitewne w naszym posługiwaniu dla Was. Prośmy Dobrego Boga o łaskę pokoju dla całego świata, a przez wstawiennictwo Matki Bożej Miłosierdzia wypraszajmy potrzebne łaski dla chorych, pracowników Służby Zdrowia, a także o wygaszenie epidemii. Zawierzając się Bożej Opatrzności prośmy dla nas wszystkich o potrzebne łaski, zwłaszcza byśmy żyli łaską uświęcającą, której źródłem jest Eucharystia!
Warszawa, 16 października 2020
Nr 1422/BD/2020
D E K R E T
dotyczący zasad bezpieczeństwa i higieny oraz duszpasterstwa w czasie pandemii koronawirusa
W związku z trwającą epidemią chcemy dołożyć starań, by wierni gromadzący się w świątyniach mogli bezpiecznie uczestniczyć w liturgii, korzystać z sakramentów świętych i szukać umocnienia w Bogu w tym trudnym czasie.
Wyrazem naszej miłości i wzajemnej odpowiedzialności są konkretne reguły bezpieczeństwa i higieny. W związku z tym przypominam o dotychczas obowiązujących zasadach oraz przekazuję dodatkowe postanowienia, które należy wdrożyć podczas liturgii i innych działań duszpasterskich.
1. Dyspensa
Przypominam, że udzielona na początku pandemii dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nadal obowiązuje, tym bardziej w związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. „strefie czerwonej”.
2. Środki ochrony osobistej
Maseczek lub przyłbic zakrywających nos i usta winni używać wszyscy przebywający w przestrzeni wspólnej budynków kościelnych i parafialnych, zarówno duchowni jak i świeccy, w czasie liturgii i poza nią. Wyjątek dotyczy tylko kapłana, który przewodniczy liturgii, nie zaś koncelebransów. Kapłani i szafarze nadzwyczajni mają obowiązek używania maseczek podczas udzielania Komunii Świętej.
Prosimy o zachowywanie dystansu społecznego: w „strefie czerwonej” 1 osoba na 7 m², w „strefie żółtej” 1 osoba na 4 m².
Parafia powinna zaopatrzyć się w dozowniki płynu dezynfekującego, które należy ustawić przy drzwiach wejściowych (lecz nie w kropielnicach). Należy ponadto przy drzwiach wejściowych umieścić przypomnienie o obowiązku stosowania maseczek i zachowania odległości pomiędzy osobami.
Wodę święconą udostępniamy wiernym z pominięciem kropielnic – buteleczki, dozowniki itp.
3. Udzielanie Komunii Świętej
Podczas każdej liturgii należy umożliwić wiernym przyjęcie Komunii Świętej zarówno do ust, jak i na rękę. Nie wolno wymuszać na wiernych przyjmowania Komunii Świętej na rękę, jak również nie wolno pozbawiać wiernych możliwości przyjęcia Komunii Świętej na rękę, nawet jeśli wierni wprost nie domagają się tego.
Za każdym razem należy wyraźnie ogłosić porządek przyjmowania Komunii Świętej. Należy utworzyć oddzielne rzędy dla przyjmujących Komunię Świętą do ust i na rękę. Jeśli obecny jest jeden szafarz, komunikuje on najpierw rząd przyjmujących na rękę, a następnie rząd przyjmujących do ust. Jeśli jest większa liczba szafarzy, wówczas każdy z nich komunikuje w oddzielnym rzędzie.
Kapłan lub inny szafarz rozdający Komunię Świętą winien bezpośrednio przed tą czynnością zdezynfekować ręce, a po zakończeniu obmyć palce w vasculum i powtórnie zdezynfekować ręce.
4. Sakrament pokuty i pojednania
Należy zadbać o należyte zabezpieczenie konfesjonałów, co jest ważne zwłaszcza w kontekście zbliżającego się okresu spowiedzi przed Uroczystością Wszystkich Świętych oraz przed Bożym Narodzeniem.
a) Nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych).
b) W konfesjonałach na kratkach od strony penitenta należy umieścić folie ochronne i wymieniać je przynajmniej raz w tygodniu.
c) W konfesjonałach należy umieścić środek do dezynfekcji z dozownikiem rozpylającym, prosząc penitentów, aby każdy po sobie zdezynfekował folię.
5. Uroczystość Wszystkich Świętych i modlitwa na cmentarzach
W związku z Uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym należy zachęcać wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy, rozkładając odwiedziny grobów swoich bliskich na całą „oktawę” Uroczystości.
Jeśli w najbliższych dniach pojawią się inne, szczególne okoliczności w tej materii, będziemy informować o ewentualnych nowych zaleceniach w oddzielnym komunikacie.
6. Spotkania formacyjne
Spotkania grup formacyjnych, jeśli nie są w tych dniach konieczne, należy odłożyć. Jeśli według duszpasterzy powinny się odbyć, to może w nich uczestniczyć: w „strefie czerwonej” do 10 osób, a w „strefie żółtej” do 25 (przy zachowaniu odpowiedniego dystansu oraz przy użyciu maseczek ochronnych i dezynfekcji rąk).
Zalecamy Księżom również zachowanie szczególnej ostrożności w korzystaniu z grupowych rekolekcji kapłańskich.
Ogarniam modlitwą i błogosławię wszystkim Wiernym naszej Diecezji. Szczególnej opiece Matki Bożej zawierzam starszych i chorych. Dla całej służby zdrowia wypraszam łaskę siły i odwagi do walki z pandemią.
+Romuald Kamiński
Biskup Warszawsko-Praski