• Miłosierdzie w Legionowie

Ogłoszenia parafialne na VI Niedzielę zwykłą 2024 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

SZÓSTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU

11 lutego 2024

 

W tę ostatnią karnawałową niedzielę, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Chorego, słyszymy w Ewangelii o uzdrowieniu trędowatego. Padają tam znamienne słowa Jeśli zechcesz…. – Pan Bóg zawsze pragnie naszego dobra, pragnie nam udzielać swoich dobrodziejstw, ale czy my pragniemy, by każdego dnia być gotowym, by zawierzać swe życie Panu Bogu? – w tym duchu podejmijmy zobowiązania rozpoczynającego się w środę okresu Wielkiego Postu. Dzisiaj rozpoczyna się 57 Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

 

Dziś ofiary składane do puszek po Mszach Świętych będą przeznaczone dla chorych objętych opieka Caritas naszej Diecezji.

 

W najbliższą środę przypada ŚRODA POPIELCOWA rozpoczynająca czterdziestodniowy okres przygotowania paschalnego – okres Wielkiego Postu. Msze Święte z posypaniem na znak pokuty naszych głów popiołem odprawimy o godz. 7.00, 17.00, 18.00 i 19.30. O godz. 16.40 – Nabożeństwo do Bożego Miłosierdzia. Zachęcamy do licznego uczestnictwa w Eucharystii, oraz do odpowiedzialnego wejścia w ten święty czas. Tego dnia rozpoczynamy Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

Odpowiadając na prośbę ks. dr Marcina Iżyckiego, dyrektora Caritas Polska, po Mszach Świętych w Środę Popielcową będziemy zbierać na wsparcie materialne pomocy udzielanej przez Caritas Polska osobom dotkniętym wojną na Ukrainie w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Środa Popielcowa to dzień postu ścisłego zobowiązującego wiernych między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) są zobowiązane tego dnia do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Ponadto do postu ścisłego jesteśmy zobowiązani również w Wielki Piątek. Przypominamy także, że we wszystkie piątki roku obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Przepisy postne są opublikowane na stronie parafii (aktualności) i w gablotach.

 

Pamiętajmy, że rozpoczynający się okres wielkopostny to tak zwany „czas zakazany”, okres pokutny w Kościele. Powstrzymajmy się więc od zabaw, wesel czy dyskotek.

 

W najbliższy piątek rozpoczniemy nabożeństwa Drogi Krzyżowej, na które zapraszamy wszystkich Parafian - o godz. 15.00 – w Godzinie Miłosierdzia i po Mszy Świętej o godz. 18.00 (dzieci). Od I niedzieli Wielkiego Postu o godz. 17.15 będziemy śpiewać Gorzkie Żale i słuchać nauk pasyjnych.

 

Ks. Zbigniew zaprasza w przyszłą niedzielę do dolnego kościoła o godz. 16.30 młodzież, która przygotowuje się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

 

W TYM TYGODNIU PATRONUJĄ NAM:

W środę popielcową – święto św. św. Cyryla i Metodego, Apostołów Słowian, których również śmiało możemy traktować jako ojców tamtejszej kultury i piśmiennictwa. W środę przypada wsp. św. Walentego, patrona zakochanych – czy świętując tego Świętego będziemy pamiętali, że to jest ŚRODA POPIELCOWA?

 

Wszystkim Solenizantom składamy najserdeczniejsze życzenia Bożego błogosławieństwa i opieki Świętych Patronów!

 

Zachęcamy do czytania: Idziemy, Gość Niedzielny, Niedziela.

 

Salezjańska SP w Legionowie organizuje dni otwarte dla rodziców i dzieci zainteresowanych nauką i wychowaniem w niepublicznej szkole katolickiej – szczegóły na plakatach.

 

Dziękuję (proboszcz) za wszystkie ofiary, jakie składacie na potrzeby Parafii.

 

Dziękujemy (kapłani) za wszelakie dobro, jakiego doświadczamy; prosimy o wsparcie, także modlitewne w naszym posługiwaniu dla Was. Kochani, żyjemy w ciekawych i niebezpiecznych czasach – ważne, by w naszych sercach nie gościła nienawiść, czy złorzeczenie – te emocje zamieńmy na modlitwę - choćby dziesiątek różańca czy Koronkę do Bożego miłosierdzia - przeciwstawienie złu może być skuteczne tylko przez nasze (moje i Twoje) nawrócenie i prawe życie!

O Parafii

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w LegionowieParafię erygował kard. Józef Glemp 20 października 1984 roku z części parafii św. Jana Kantego w Legionowie, Wniebowzięcia NMP w Chotomowie i Przemienienia Pańskiego w Wieliszewie. Pierwszą siedzibą parafii był dom bliźniaczy przy ul. Okrzei 5, własność ks. Tadeusza Adamusa, który w styczniu 1980 roku przekazał go do dyspozycji kurii metropolitalnej. Ks. prał. Stefan Piotrowski polecił ks. Lucjanowi Szcześniakowi, ówczesnemu wikariuszowi parafii św. Jana Kantego w Legionowie, utworzyć w tym domu ośrodek duszpasterski na potrzeby wiernych mieszkających „za torami kolejowymi”.

czytaj więcej...

Msze święte

Niedziela:  7.30, 9.00, 10.30 (intencje zbiorowe), 12.00 (z udziałem dzieci), 13.15 (II i IV Niedziela - CHRZTY), 18.00. 

W tygodniu: 7.00, [15.00 - tylko w piątki], 17.00, 18.00. 

UWAGA: Sobotnia Msza Święta o godz. 18.00 jest sprawowana jako Msza Wigilijna Niedzieli (Chwała, liturgia Słowa z Niedzieli, Wierzę...).

W piątki o godz. 15 - GODZINA MIŁOSIERDZIA: Droga Krzyżowa i Eucharystia (intencje zbiorowe, zwłaszcza modlitwa za zmarłych miesiąc po śmierci/pogrzebie) - kończy się Koronką do Bożego Miłosierdzia na początku następnej Mszy Świętej o godz. 17.00 (wakacje: godz. 18.00) .

W dni powszednie po Mszy Świętej o godz. 17 modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia (wyjątek w piątek - informacja wyżej).

W październiku - po Mszy Świetej o godz. 17.00 RÓŻANIEC; Koronka po Mszy Świetej o godz. 18.00.

 

Uwagoa: Spowiadamy w czasie każdej Mszy Świetej - wyjątek - Msza Święta o godz. 7.00 - od godz. 6.35 do godz. 6.55. 

Są wyjatki: nie spowiadamy w czasie sprawowania liturgii Triduum Paschalnego.

 

Kancelaria parafialna

JEST CZYNNA: 

* ks. Ireneusz - proboszcz:

Poniedziałek: godz. 18.30 -19.15

Czwartek: godz. 16.00 - 17.00;

* ks. Zbigniew:

Środa - godz. 16.00 - 17.00;

Sobota - godz. 8.30 - 10.00.

* ks. Zbigniew:

Wtorek: godz. 16.00 - 17.00. 

W piątki, w święta i uroczystości (kościelne i państwowe), gdy są w parfii rekolekcje - kancelaria jest NIECZYNNA! 

 

 

 

Kontakt

Proboszcz:

ks. Ireneusz Węgrzynowicz

Wikariusz:

ks. Zbigniew Skowyra 

ks. 

Adres:
ul. Targowa 48, 05-120 Legionowo

telefon do ks. Zbigniewa:

22 774 44 64  

telefon do ks. proboszcza:

887 777 901

e-mail: milosierdziewlegionowie @ gmail.com

REGON: 040120546
NIP: 536-110-71-01

Numer konta bankowego: 

74 1240 6117 1111 0010 7439 8510

© 2017 Parafia Rzymskokatolicka pw. Miłosierdzia Bożego w Legionowie. Wszystkie prawa zastrzeżone. Designed By ArcheR